Rólam

Szia! Hoós Rita vagyok, angol tanár, kommunikációs tréner, két felnőtt fiú édesanyja, négyszeres nagymama és lelkes nemezrajongó.

Több évtizedes angol tanári pályámon megtanultam, hogy a KOMMUNIKÁCIÓ mennyire meghatározó része az életünknek és sokkal-sokkal több, mint szavak és nyelvtan összekapcsolása. 

Kapcsolataimban a saját bőrömön tapasztalom naponta, hogy a kommunikációnk az anyanyelvükön se egyszerű, konfliktusaink talán leggyakoribb forrása a kommunikációnkból fakad. Ennek több oka is van. 
 
Sokszor biztosnak gondoljuk, hogy a másiknak ugyanazt jelenti, amit mondunk, mint nekünk, pedig még a legegyszerűbb szavak,  jelek is nagyon összetettek, és mindenkiben az ő saját változata él. Minden ember egy külön kis világ. 

Egy másik konfliktusforrás az, hogy gyakran "címkézünk", vagyis ítélkezünk és ezzel máris éket verünk magunk és a másik ember közé.

Meghatározó élmény volt számomra 1996-ban az első találkozásom Marshall Rosenberg amerikai pszichológussal, az  EGYÜTTMŰKÖDŐ / ERŐSZAKMENTES KOMMUNIKÁCIÓ, az EMK „atyjával”. Őt Jónai Éva Hava, az első magyar nemzetközi EMK tréner hívta meg az általa szervezett KERESZTUTAK konferenciára..

Akkoriban nagyon sok konfliktusom volt a családomban, barátokkal és a munkahelyemen is. Nem értettem, hogy miért nem látják a többiek, hogy én csak „jót akarok”. Fájt a megértés és az elfogadás hiánya. 
  
Marshallt hallgatva, olvasva sok minden a helyére került bennem, magától értetődő, mégis a gyakorlatban igencsak nehéz dolgok. 
Fontosabb a másikat meghallgatnunk, mint a saját érveinket hajtogatnunk. 
Érdemes először az érzésekre figyelnünk – a magunkéra és a másikéra, mert az empátia fontosabb, mint az, hogy „kinek van igaza”. Sokszor a megoldásnál is fontosabb az, hogy megélhessük, hogy a másik együtt érez velünk. 
Legyünk a szívünkben itt és most és akkor élő lesz a kapcsolatunk magunkkal és másokkal. 
Kapcsolatainkban a kölcsönös bizalom a legnehezebbnek látszó problémákra is segít megtalálni a megoldást.

Konfliktusaim azóta is vannak persze, de a feldolgozásukat megkönnyíti az EMK. Sőt, az EMK abban is segít, hogy megláthassam a konfliktusokban rejlő lehetőséget a fejlődésre. 

Az EMK egy gyönyörű és nagyon hasznos módszer, ami látszólag egy egyszerű, 4 lépéses kommunikációs modell, de valójában egyáltalán „nem királyi út”. Hosszú, folyamatos TANULÁST, FEJLŐDÉST kíván annak elérése, hogy mindig ezzel az őszinte és empatikus tudatossággal legyünk jelen a mindennapjainkban. Kivéve persze, ha született „zsiráfok” vagyunk, vagyis anyanyelvünk a szív nyelve :-) 

Nagy élmény nekem az a folyamat, amikor a tréningjeimen kölcsönösen segítjük egymást a felismerésekben, közösen örülünk egymás sikerének, fejlődésének, megtapasztaljuk, hogy milyen lelket melengető és gyógyító az, ha őszintén kifejezzük érzéseinket, értékeinket és kérésünket  és ezt empátiával meghallgatják, visszajelzik. És persze empátiát adni legalább olyan áldásos, mint kapni. Csakhogy  nagyon nehéz ez a fajta kapcsolódás,  amikor épp a fájdalomban, az összezavarodottság állapotában, vagyis konfliktusban vagyunk, pedig éppen ilyenkor van (volna) a legnagyobb szükségünk az együttérző kommunikációra. .

Jó hír: csak rajtunk múlik, hogy megnyissuk a szivünket, és kijöjjünk a zavarodottságból.          A másik jó hír pedig az, hogy már 5 perc gyakorlásnak is lehet érezhető jótékony hatása.

Van még egy fontos, és egyre fontosabb „szál” is az életemben: a GYAPJÚSZÁL és a belőle készült NEMEZ. Ez a csodálatos, élő anyag maga is szép példája a kapcsolódások fontosságának és szépségének. A nemezelés,  -a legősibb textilkészítési forma,-  a szálak „összegubancolásával” hoz létre egy olyan anyagot, ami egyaránt alkalmas apró, finom ékszerek és egy nagycsaládot befogadó nemezsátor (jurta) elkészítésére.

Ahogy egyre jobban megismertem ezt az anyagot és ezt az alkotási módot, egyre több párhuzamot találtam a nemezelés és az EMK tanulása, gyakorlása között. Elhatároztam, hogy összehozom őket. Így születtek meg a nemezEMKommunikációs tréningjeim.

A nemezEMKommunikációban a színes gyapjú és a tréningekhez készített nemeztárgyaim segítik az EMK tanulását és a gyakorlását és a közösen készített apró tárgyaink még újabb, ezer szállal kapcsolnak minket magunkhoz, másokhoz és a világhoz.


VÉGZETTSÉGEIM, KÉPZÉSEIM 

ANGOL
ELTE BTK Angol nyelv és irodalom tanári diploma, MA (1984)
Nyelvizsgáztatói képzések TELC, Origó, Zöld út stb (1995-től)

MENTÁLHIGIÉNÉ
Károli Gáspár Tudományegyetem, Mentálhigiénés segítő szak, posztgraduális diploma (2019)
NLP – Dr Bíró Gyula 120 órás önismereti csoport (2015)
Egzisztencialista csoportterápia, önismereti csoport (2016-tól)
Mediátor képzés (60 órás) (2018)

EMK
2 éves társtréner képzés, Jónai Éva Hava (2004-2006)
Intenzív Nemzetközi Tréning, Marshall Rosenberg (2006)
Nemzetközi nyári tábor (Hollandia, 2007)
Társtréneri Gyakorlókör (2015-től)

Nemezelés, népművészet
Nép játszóházvezető képzés, Hagyományok Háza (2014-2015)
Nádudvari Szakiskola  2 éves OKJ.s Nemezelő képzés (2016-2018)
Hagyományok Háza nemezelő szakkörök (2014-től)
Nemezelés és kékfestés a Nagy Mari-Vidák István alkotópárosnál (2018-tól)


SZAKMAI GYAKORLATOM

ANGOL 
középiskolai tanár (1988-2003, 5 év) , 
felsőoktatás (1993-2011, 18 év) 
felnőtt oktatás (1984-től ), 
nyelvvizsgáztatás (1992-től)

EMK
nemezEMK tréningek (2017-től)








Nincsenek megjegyzések: